Jak dobrać lustro do łazienki?

Lustro jest ważnym elementem wyposażenia łazienki, zarówno ze względu na swoją funkcję, jak i wpływ, który wywiera na całość aranżacji, a ponadto postrzeganie wielkości pomieszczenia oraz jego proporcji. Pozwala ono na sprawne wykonywanie wielu czynności higienicznych, a także ułatwia nakładanie kosmetyków czy wykonanie makijażu. Odpowiednio dobrane może optycznie powiększać łazienkę, działając korzystnie na odbiór szerokości ściany, na jakiej zawiśnie, jak również jej wysokość. Lustro łazienkowe oddziałuje na jakość oświetlenia wnętrza, ponieważ odbijając światło, dodatkowo je rozświetla. Przekonajmy się, co będzie ważne przy wyborze lustra.

Rozmiary lustra do łazienki

Podstawowymi kryteriami przy wyborze lustra do łazienki będą jego rozmiary, a więc wysokość oraz szerokość, a także kształt. Warto pamiętać, że wielkość lustra należy oceniać zarówno w odniesieniu do całego pomieszczenia oraz ściany, na której zostanie umieszczone, jak i znajdującej się pod nim umywalki. Najlepszym rozwiązaniem okaże się zwykle lustro, które nie będzie mniejsze od umywalki, choć trzeba pamiętać, że jeżeli ściana jest wąska, nie powinno ono zbyt dużo poza nią wystawać, ponieważ może stać się zbyt dominujące. W takiej sytuacji warto też unikać luster zbyt wysokich. Minimalną szerokością lustra jest około 30 cm, a najmniejszą zalecaną wysokością 50 cm.

Kształt lustra łazienkowego

Najpopularniejsze są lustra o kształcie prostokąta, którego wysokość jest większa od szerokości. Przy dużych rozmiarach proporcje te można jednak odwrócić. Sposobem na optyczne zmniejszenie tafli lustra będzie zastosowanie krzywizn. W grę wchodzi tu zarówno łukowate zwieńczenie, jak i zaokrąglenie rogów czy kształt owalu lub okręgu. Warto pamiętać, że wiele zależy tu od stylistyki pomieszczenia.